GABRIELA PALUCH-DUTKA, polska pianistka urodzona we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu Marka Drewnowskiego i w klasie muzyki kameralnej prof. Anity Krochmalskiej (2004). Jako laureatka stypendium artystycznego rządu francuskiego w latach 2004-2006 kontynuowała studia pianistyczne w renomowanej szkole paryskiej Schola Cantorum pod kierunkiem uznanego pianisty i pedagoga Eugena Indjiča. W 2006 została zauważona przez wybitną pianistkę francuską, specjalistkę w dziedzienie muzyki Franciszka Liszta, France Clidat, z którą w latach 2006-2008 doskonaliła swoje umiejętności w sławnej Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu.
Rozwijając swoje zdolności muzyczne, pianistka pracowała z wieloma wybitnymi osobistościami świata pianistyki: Haliną Czerny-Stefańską, Jackiem i Maciejem Łukaszczykami, Włodzimierzem Obidowiczem, Grzegorzem Kurzyńskim, Rudolfem Kehrerem, Walerym Szackim, Ewą Osińską, Wiktorem Mierzanowem, Aleksiejem Orlowieckim, Lovro Pogorelichem, Sergio Perticaroli czy Kevinem Kennerem.
Gabriela jest laureatką wielu konkursów pianistycznych w Polsce i zagranicą. Już od najmłodszych lat zauważana była na konkursach muzycznych w Polsce (III nagroda w Konkursie Pianistycznym w Złotoryi 1991, I nagroda w Konkursie Etiudowym w Legnicy w 1995) i zagranicą ( III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym pamieci F. Chopina w Cottbus, Niemcy, 1997). Jej ostatnie osiagnięcia to m. in.: I medal w Konkursie Pianistycznym w Brest (2009 kategoria Liszt), I nagroda przyznana jednogłośnie na konkursie Madeleine Valmalète w Paryżu (2008), I nagroda w Konkursie Muzyki i Sztuki Dramatycznej im. Leopolda Bellana w Paryżu (2007), I medal w Konkursie Pianistycznym w Brest (2007 kategoria Chopin).
Artystka występuje jako solistka, gra w zespołach kameralnych (w duecie z mężem skrzypkiem Mateuszem Dutką; w duetach z wokalistami; w zespołach kameralnych z muzykami Orkiestry Regionalnej w Cannes); udziela się również jako akompaniatorka.
Pianistka występowała na scenach polskich (Filharmonia Wrocławska, Aula Florianka w Krakowie, Sala Koncertowa Politechniki Łodzkiej, Dworek Chopina w Dusznikach Zdroju, Wzgórze Zamkowe w Lubinie, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Miasta w Zielonej Górze) jak również międzynarodowych ( Austria, Niemcy, Szwajcaria, Czechy, Serbia, Włochy, Hiszpania, Francja). W 2009 roku wystapiła w ramach VIII Festiwalu Chopinowskiego w Paryżu, a w latach 2011-2013 grała recitale na festiwalu muzycznym w Le Cannet. W roku 2012 została zaproszona do udziału w festiwalu muzycznym Antibes Generation Virtuoses jako solistka, gdzie wykonała recital fortepianowy oraz zagrała z Orkiestrą Symfoniczną Cannes Koncert Fortepianowy A-dur F. Liszta. Od roku 2012 regularnie zapraszana jest do jury konkursów pianistycznych w Nicei i Monako. Intensywnie udziela się na południu Francji, gdzie mieszka i pracuje jako pianistka i profesor fortepianu w konserwatoriiach muzycznych Mougins i Saint-Raphaël.
Szczególne miejsce w repertuarze pianistki zajmują utwory jej ulubionych kompozytorów romantycznych: Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta, jednakże nie stroni od muzyki Mozarta, Brahmsa, Rachmaninowa czy Debussy'ego. Ostatnio szczególną uwagę poświęca dziełom polskich kompozytorów XX wieku, takim jak K. Szymanowski, K. Serocki, M. Magin, R. Twardowski, W.Lutoslawski czy K. Przybylski.
Mateusz DUTKA, skrzypek urodzony we Wrocławiu. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Po ukończeniu studiów wyższych muzycznych w klasie prof. Franciszka Bartosiaka (skrzypce) w Akademii Muzycznej w Łodzi, kontynuował naukę u prof. Adama Kosteckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (specjalizacja- gra na skrzypcach w orkiestrze). W latach 2006-2009, dzięki stypendium artystycznemu otrzymanym od rządu francuskiego, doskonalił swą grę w Schola Cantorum de Paris, pod okiem prof. Jeana Lenerta.
Rozwijając swój talent muzyczny, Mateusz pracował podczas kursów specjalistycznych z wieloma mistrzami gry skrzypcowej, takimi jak m.in.: Zbigniew Pilch (skrzypce barokowe), Andrzej Stabrawa (koncermistrz filharmoników berlińskich), Michael Stricharz (profesor Akademii Muzycznej w Hamburgu) , Werner Hink (koncermistrz filharmoników berlińskich).
Już podczas nauki na szczeblu średnim jego glówną specjalizacją była gra zespołowa. Od najmłodszych lat grał w licznych zespołach wokalno-instrumentalnych, z którymi otrzymał nagrody na konkursach muzycznych i wraz z którymi jeździł na liczne tournée po Francji, Niemczech, Czechach, Słowacji i Polsce. W 2001 roku brał udział w kursach młodzieżowej orkiestry w Austrii, a w trzech kolejnych latach, dostawał się do młodzieżowej orkiestry Pacific Music Festival w Japonii, gdzie pracował pod okiem muzyków Filharmonii Wiedeńskiej, Berlińskiej czy Filadelfijskiej. Pod wpływem doświadczeń nabytych dzięki pracy z tak wybitnymi dyrygentami jak Charles Dutoit, Bernard Haitink i Valery Gergev, Mateusz postanawił poświęcic się w życiu zawodowym grze orkiestrowej.
W roku 2004 dołączył do paryskiej orkiestry Lamoureux pod batutą Yutaka Sado. W tym samym roku został skrzypkiem orkiestry Pasdeloup, również mającej swoją siedzibę w Paryżu. W 2009 dostał się do Orkiestry Regionalnej Cannes regionu PACA, w której gra obecnie.
Mateusz często występuje w duecie ze swoją małżonką, pianistką Gabrielą Paluch-Dutką. Wspólnie regularnie dają recitale zarówno w Polsce, jak i we Francji. Jednocześnie, już od czasów studiów muzycznych, Mateusz z Gabrielą grają wspólnie w różnych formacjach kameralnych, takich jak tria, kwartety czy kwintety.
W latach 2008-2018 Mateusz był profesorem skrzypiec w Regionalnym Konserwatorium Muzycznym w Tulonie, a od roku 2018 prowadzi klasę skrzypiec i muzyki kameralnej w Akademii Muzyki i Teatru im. Rainier III w Monako.